Rez hrozna? ... Jeseň alebo leto...
14. september, 2023 o 17:15,
Žiadne komentáre
Prerezávanie je jednou z najdôležitejších operácií starostlivosti pri pestovaní hrozna. Prerezávanie viniča stimuluje rastlinu, aby rástla energicky a produkovala bohaté ovocie. Prezradíme vám, kedy a ako orezávať vinič.
Vďaka systematickému rezu môže vinič kontrolovať rast svojich výhonkov a uľahčuje tak ďalšiu starostlivosť o rastlinu. Vinič má rád a dobre znáša silný rez, ktorý ovplyvňuje jeho úrodu, čím vytvára veľkú, chutnú úrodu.
Zoznam požadovaných produktov:
- záhradnícke nožnice
- záhradná píla.
Kedy treba vinič strihať?
Vinič sa zvyčajne prerezáva niekoľkokrát do roka. V období zimného odpočinku sa rez hrozna zvyčajne vykonáva koncom februára alebo začiatkom marca. Ošetrenie by sa nemalo vykonávať príliš skoro, keď rastline ešte vážne hrozia mrazy – výhonky viniča môžu namrznúť, čo znamená, že rany spôsobené pri reze sa nezahoja. Ak však s rezom začneme neskoro, rastlina sa dostáva do obdobia takzvaného trhania (plaču hlavného mesta) – vtedy rez výrazne brzdí hojenie rán a oslabuje vinič. Je veľmi dôležité, aby sa kríky nestrihali od začiatku apríla do polovice mája. Z rezných rán vtedy uniká veľa miazgy, čo môže viesť k oslabeniu až poškodeniu našich rastlín.
Po plači hlavného mesta, teda v druhej polovici mája, nastáva zdravotné prerezávanie. Letný rez hrozna sa vykonáva od júna do septembra. Na jeseň, okolo novembra, však orezávame hlavičky, ktoré nám na jar chýbali. Po jesennom reze treba vinič chrániť pred mrazom.
Ako orezať hrozno?
Hrozno má rád radikálne prerezávanie, a to je jediný spôsob, ako povzbudiť rastlinu, aby klíčila nové výhonky a produkovala bohatú úrodu. Preto sa nebojte a rastlinu nestrihajte príliš ľahko. Zlé prerezávanie kríkov je častou chybou na plantáži. Úponky strihajte ostrými a dezinfikovanými záhradníckymi nožnicami alebo záhradnou pílkou. Dôležitá je technika – úponka sa strihá pod miernym uhlom, asi 2 cm nad uzlom. Rezom pod uhlom pred okom zabráni šťave, aby zaliala púčiky rastliny.
Pri prerezávaní viniča sa snažte, aby rana bola čo najhladšia a najmenšia. Nakoniec ho chráňte záhradnou masťou.
Formatívne prerezávanie viniča
Formatívne prerezávanie sa vykonáva na mladých kríkoch, najčastejšie na konci zimy - keď sú odstránené drevnaté výhonky. Počas vegetačného obdobia sa však môžeme zbaviť zelených bočných výhonkov. Cieľom ošetrenia je dodať hroznu požadovaný tvar.
V prvom roku po výsadbe treba odrezať hlavný výhon nad druhým púčikom od zeme. Potom by sa mali rozvinúť dva výhonky – slabší odstráňte počas rezu v nasledujúcom roku. Počas tvarovacieho rezu v treťom roku dajte rastline požadovaný tvar. Hlavný výhonok odrežte na asi 150 cm, ponechajte asi 6 bočných výhonkov, potom každý pripevnite k podpere.
Prerezávanie hrozna na plodenie
Účelom rezu ovocia je predovšetkým povzbudiť hrozno k bohatej produkcii, ako aj získať veľké a chutné plody vysokej kvality. Prerezávanie by sa malo vykonať skoro na jar.
Pri reze plodov sa odstráni viac ako polovica rodivých púčikov (jedno- a dvojročné výhonky) a ker sa zmladí. Počas vegetačného obdobia sa zo zvyšných púčikov musia vyvinúť nové, plodonosné výhonky. Na rodivom viniči zostáva najčastejšie asi 6-8 púčikov, na menej hojných odrodách viac, napríklad 10-12.
Omladzujúci rez viniča
Zmladzovací (zdravotný) rez sa na viniči najčastejšie vykonáva po období trhania, teda po 15. máji. Cieľom ošetrenia je zlepšiť zdravotný stav a vzhľad rastliny. Základom je teda skrátenie nadmerne dlhých výhonkov a odstránenie všetkých chorých, poškodených či nepotrebných výhonkov. Vyrúbané staršie drevnaté časti vytvárajú čoraz slabšie šišky, preto sa ich oplatí pravidelne zmladzovať. Silné palice rastúce v blízkosti takéhoto čapu by mali byť zastrihnuté do výšky dvoch očí. V nasledujúcom roku by z nich vyrástli nové výhonky a časom by sa mala vyvinúť nová plodnica. Pri zmladzovacom reze sa režú aj staré, trváce a drevnaté časti rastliny.